Elektronika, mikrokontrolery, programowanie, komputery, sieci ... to moja praca i moje hobby
Menu O mnie eKamSoft.pl  

Start
O mnie
Copyright
Elektronika
Kociaki
Kontakt

O mnie

Pojawiłem się na świecie w maju 1968 w pięknym mieście Gdańsku a na imię dano mi - Rafał. Od najmłodszych lat wykazywałem duże zdolności techniczne i znikome artystyczne. Zamiast bawić się zabawkami ja wolałem młotek i gwoździe które wbijałem wszędzie gdzie mi pozwolono. Rozbierałem w drobiazgi wszystko co mi wpadło w ręce. I tak mijało mi dzieciństwo aż do lat 6 kiedy to rozebrałem latarke i nadziwić się nie mogłem jak to jest z tym prądem. I tak zaczeła się moja przygoda z elektronika.

Przez kolejne lata metodą prób i błędów oraz mnóstwa pytań uczyłem się coraz więcej. Łączyłem baterie, żarówki, przełączniki, zbudowałem prosty telefon. W końcu na dziesiąte urodziny zamiast samochodu z przyczepką czy klocków dostałem swoją pierwszą, własną lutownicę. I tak krok po kroku budując coraz bardziej skomplikowane urządzenia dotarłem do wieku lat 17.

Dostałem wtedy swój pierwszy komputer - ZX81. To był wielki przełom w moim życiu. Rozpocząłem naukę programowania od asemblera procesora Z80. Poźniej były kolejne komputery: Spectrum, Commodore, Atari i wiele innych. Na każdy z nich coś napisałem a to w asemblerach kolejnych procesorów a to w językach wyższego poziomu. Aż w koncu dotarłem do komputerów klasy PC.

Równolegle do nauki i pisania programów zajmowałem się elektroniką. Doskonaląc mój warsztat programistyczny i elektroniczny dotarłem do roku 2003 kiedy to bliżej zainteresowałem się mikrokontrolerami. To był kolejny przełom zarówno w pracy zawodowej jak i hobbystycznej.

Z początku mając spore doświadczenie w pisaniu oprogramowania w asemblerze na procesory Intela chciałem się zając mikrokontrolerami firmy Atmel. Ale przez przypadek znalazłem artykuł dotyczący mikrokontrolerów firmy Microchip oraz schemat prostego programatora. Szybko go poskładałem, kupiłem 2 sztuki 16F84 i zaczeły się doświadczenia. Potem kolejno dochodziły bardziej skomplikowane projekty a co za tym idzie kolejne modele mikrokontrolerów.

Czas szybko biegnie a mnie mineło już 40 lat przygody z elektroniką.

Rafał Szulc


Copyright (c) by eKamSoft 1974-2023