Elektronika, mikrokontrolery, programowanie, komputery, sieci ... to moja praca i moje hobby
Menu Elektronika - projekty - NAVI eKamSoft.pl  

Start
O mnie
Copyright
Elektronika
- Poradniki
- Projekty
- Linki
Kociaki
Kontakt

NAVI

Czasami zachodzi potrzeba połączenia razem kilku urządzeń odległych od siebie o kilka, kilkanaście metrów. Tutaj z pomocą przychodzi standard RS485. Wstępny opis magistrali RS486 wraz z koncepcją domowej sieci RS485 opisałem przy projektach ECHO oraz NERO. Projekt NAVI jest interfejsem pomiędzy dowolnym komputerem ze złączem USB a naszą magistralą RS485. Jako że istnieje możliwość dołączenia więcej niż jednego komputera do magistrali warto aby interfejs był izolowany. Tak też jest w przypadku NAVI.

Projekt można podzielić zasadniczo na cztery części. Blok USB zrealizowany na układzie scalonym FT232R, blok optoizolacji zrealizowany na trzech transoptorach CNY17-4, blok interfejsu RS485 zrealizowany na układzie scalonym SN75176 oraz zasilacza części RS485 zrealizowanym na układzie scalonym 7805. Zasilanie bloku USB jest pobierane wprost ze złącza USB połączonego z komputerem. Złącza JP2, JP4 i JP5 to kolejno diody led sygnalizujące zasilanie części USB, odczyt oraz zapis na magistrali RS485. Złącza JP3, JP8 i JP9 zostały dodane w celach testowych i można je zewrzeć. Zasilanie części RS485 jest pobierane z samej sieci (piny 1-3 - 12V, piny 6-8 - gnd), obniżane do poziomy 5V stabilizatorem 7805. Złącze JP1 służy do podłączenia diody led sygnalizacji zasilania części RS485.

Interfejs był testowany dla szybkości 19200. W przypadku większych szybkości należałoby obejrzeć nachylenie sygnału na wyjściu transoptorów i ewentualnie skorygować w dół wartość rezystorów bazowych transoptorów. Są one odpowiedzialne za przyśpieszenie rozładowania kondensatorów utworzonych pomiędzy złączami B i E a tym samym za nachylenie charakterystyki przełączeń transoptora. Oczywiście zawsze można użyć szybszych transoptorów.

Na zakończenie zestawienie materiałów i linków niezbędnych/przydatnych do wykonania interfejsu oraz kilka zdjęć ilustrujących szczegóły jego budowy oraz funkcjonowania.

- Schemat ideowy.
- Schemat montażowy.
- Projekt płytki drukowanej.
- Projekt panelu przedniego.

- Laminat, chemia do płytek drukowanych (www.tele-elektronika.com.pl).
- Obudowa KM35N (www.jacktronic.pl).
- Elementy elektroniczne (www.maritex.com.pl).

Rafał Szulc


Copyright (c) by eKamSoft 1974-2023